Mala šola filozofije
Na strani Mala šola filozofije se lahko seznanite s temeljnimi filozofskimi idejami, o katerih govorimo tudi na naših predavanjih.
Nujnost moralnega življenja
Ljudje bolj kot kruh potrebujejo jasne, pravične in plemenite odnose. Če bi v državi vladal moralni red, bi bila materialna blaginja njegova neizogibna posledica.
Izgradnja lastne identitete
Če bomo opazovali povezanost narave, bomo uvideli, da vsi prispevamo k celoti…tako kot se noga telesa obnaša kot noga in ne kot roka ali uho, moramo tudi mi najti svojo identiteto in jo na svojem mestu v družbi udejanjiti.
Kako doseči stabilnost in notranji red
Da, časi so težki. Vendar ne zaradi ekonomske krize, nestabilne politične situacije ali pa pomanjkanja
materialnih dobrin.
Filozofija in odnos do smrti
Ni odraslega človeka, niti moškega niti ženske, ki še ni bolj ali manj poglobljeno razmišljal o tem, ali obstaja nesmrtna …
Področje vprašanj, področje odgovorov
Človek ne postane filozof, ko se v njem prvič pojavijo temeljna življenjska vprašanja, temveč šele takrat, ko začne iskati odgovore.
Človeške vrednote – 2.del
Nad fizičnimi, vitalnimi, čustvenimi in intelektualnimi vrednotami, so še moralne, duhovne in metafizične.
Človeške vrednote
V sebi lahko odkrijemo in razvijemo vrsto latentnih vrednot, ki niso odvisne od časa, religije, naroda ali rase.
O vrlini
Vsi si želimo biti srečni. Vse nas mučijo ista vprašanja – ali je sreča sploh mogoča, če je, kako jo doseči, ali je dostopna vsem ali samo izbrancem usode?
Potreba po filozofiji
Vsak otrok in vsak odrasel človek, ki se sprašuje in išče odgovore, je naravni filozof. Globoko v njegovem srcu je skrito božansko seme ljubezni do resnice in modrosti.
Človek kot telesno, duševno in duhovno bitje 2. del
Individua je tisti del človeka, ki se je sposoben zavedati sebe, ki nosi zavest o svojem lastnem obstoju. Telo in psiha sta tako samo nosilca zavesti. Sta kot kočija, v katero so vpreženi konji, individua pa je kot kočijaž. Ko minejo vse nevihte življenja in se telo vrne k svojemu izvoru, ostane samo tisto neumrljivo, naš nesmrtni Jaz.
Človek kot telesno, duševno in duhovno bitje 1. del
V skladu s klasičnimi filozofskimi učenji je persona pri človeku vse tisto, kar se spreminja, kar ni večno. Je umrljiva in jo naš pravi Jaz nosi, vse dokler obstajamo na tem svetu. Pogojena je s časom, z vzgojo, družbo in z družino, v kateri smo se rodili. Persona je tisti del človeka, po katerem se medsebojno razlikujemo, je to, kar je pri vsakem bitju drugačno.