Sklop predavanj
Starodavna učenja o življenju po smrti
Spoštovani!
Žal smo tečaj Starodavna učenja o življenju po smrti zaradi tehničnih težav primorani odpovedati. Vsem, ki ste znesek udeležbe poravnali do danes, smo prijavnino danes zvečer že nakazali nazaj, znesek prijavnine pa bo na vaših bančnih računih viden predvidoma jutri.
Ko bomo tečaj znova lahko organizirali, vas bomo o tem obvestili in vam sporočili nove termine predavanj.
Za odpoved tečaja se vam iskreno opravičujemo in prijazno prosimo za vaše razumevanje.
Nova Akropola
Potek sklopa spletnih predavanj: 22. 10., 29. 10. in 5. 11. 2021 od 18h do 20:30.
Predavatelj: Stjepan Palajsa
Ni nikogar, ki še ni bolj ali manj poglobljeno razmišljal o tem, ali obstaja nesmrtna duša, ali se življenje nadaljuje, kam bomo odšli, potem ko se prekinejo vezi s telesom itn. To vprašanje je zaradi svojega vsesplošnega pomena del filozofije. Dejansko bi moralo biti ne le eno od vprašanj, temveč eno od najpomembnejših vprašanj. Odnos, ki ga bomo imeli do smrti, namreč določa tudi, kakšen odnos bomo imeli do življenja. Zato je bila vedno naloga filozofije, ne le da nas nauči živeti, temveč tudi da nas nauči umreti – oziroma smrt pravilno razumeti in sprejeti. Kdor se namreč boji življenja, se bo bal tudi smrti, in obratno; tisti ki se boji smrti, se boji tudi življenja.
Če ne bi obstajalo življenje po smrti, potem bi celotna filozofija izgubila svoj smisel. Kaj bi nam pomenilo poznati vse skrivnosti življenja in odkrivati njegov smisel, če pa bomo že jutri mrtvi? Vsa vprašanja o tem, kaj sem, kaj je obstoj, bit, bistvo, zavest, dolžnost, spoznanje, usoda, ali ima življenje smisel … bi bila takrat samo pusto pametovanje, telovadba za možgane in izguba časa.
Edina “filozofija” bi lahko kvečjemu bila: uživajmo življenje, kolikor je pač mogoče, kaj nam je mar za vse drugo (in za vse druge), kajti jutri bo že pozno. Ne obremenjujmo se z etiko in moralo, s poštenostjo, odgovornostjo, spoštovanjem drugih. To so brezkoristne stvari, ki nam v resnici samo škodijo. Življenje je eno in ga je treba čim bolj izkoristiti. Zakaj ga sploh žrtvovati za drugega človeka, za domovino, za ideale?
Toda, ali je sreča sploh mogoča, če se zavedam, da življenje drvi v prepad, v katerem ni ničesar? Ni! Zaradi tega po navadi o tem ne želimo niti razmišljati, in tako poskušamo prelomnico, ki ji pravimo smrt, vsaj v svojih mislih, zanikati.
Smrt je ena od redkih stvari v našem življenju, za katero lahko z gotovostjo rečemo, da ji nihče ni ušel. Vemo, da bo ta skrivnostna gospa nekega lepega dne potrkala tudi na naša vrata. Mogoče ji bomo takrat poskušali zaradi strahu pobegniti in se boriti za še nekaj vdihov več ali pa jo bomo morda pričakali z nasmehom na obrazu.
Čeprav je vprašanje smrti očitno pomembno, se z njim ne ukvarjamo preveč.
V življenju obstaja tisoče stvari, ki jih raziskujemo, o katerih se pogovarjamo, glede katerih organiziramo pomembne okrogle mize, konference, TV-oddaje. Redkokdaj pa razpravljamo o smrti. Toda od vseh stvari je ta edina, s katero se bomo vsi soočali in na katero bi morali biti pripravljeni. Poskušajmo se spomniti, kdaj smo nazadnje poslušali ali gledali kakšno resno oddajo, ki bi nam ponujala različne poglede na to temo.
Zanimivo je tudi, da se naša kultura, ki se hvali s tolikšnim napredkom in nam podaja milijone odgovorov na vprašanja, ki jih največkrat niti ne potrebujemo, obenem toliko izogiba tej temi, ki se nas vseh dotika. Skopi odgovori, ki nam jih o vprašanju smrti podaja, pa so tako nekonkretni, protislovni in brez prave koristi. Celo današnja akademska filozofija nas pušča na cedilu in se izogiba tej žgoči temi.
V tem sklopu predavanj se bomo spoprijeli s temo smrti na način, da bomo primerjali različna učenja ter iskali njihove skupne elemente. Upamo, da bomo prišli do nekaterih dobrih in koristnih sklepov, ki nam bodo pomagali, da se bolj izkristalizira naš pogled tako na smrt kot tudi na življenje.
Prvo predavanje, petek, 22. oktober: Smrt – skriti obraz življenja
- Kaj je človek kot bitje – različni pogledi skozi zgodovino
- Zakaj se bojimo smrti?
- Starodavna učenja o nesmrtni duši
- Ali se lahko pripravimo na smrt
- Različna učenja o reinkarnaciji
- Kaj nam znanost govori o smrti
- Smrt kot prehod iz enega stanja obstoja v drugo
Drugo predavanje, petek, 29. oktober: Tradicionalna učenja o smrti
- Tibetanska knjiga mrtvih – Bardo thodol
- Egipčanska knjiga mrtvih – Anijev papirus
- Indijski učenji: budizem in brahmanizem
Tretje predavanje, petek, 5. november: Filozofski pogled na smrt
- Platonovo učenje o duši in mit o Eru
- Plotinovo učenje o potovanju duše
- Stoično učenje o smrti
- Jungovo doživetje smrti
Potek predavanj:
Spletni sklop predavanj bo potekal ob treh zaporednih petkih: 22. 10., 29. 10. in 5. 11. 2021 med 18. in 20:30. uro. Obisk posameznih predavanj zaradi medsebojne povezanosti tematik ni mogoč.
Za sodelovanje na spletnem tečaju potrebujete telefon, tablico ali računalnik ter stabilno internetno povezavo. To pomeni, da lahko tečaj spremljate od koderkoli, rezervirati si morate le vaš čas, saj posnetki predavanj ne bodo na voljo.
Prijava na tečaj:
Cena spletnega sklopa predavanj je 40 € za vse udeležence.
Povezavo v spletno učilnico bomo poslali tistim, ki bodo do 22. oktobra poravnali plačilo udeležbe na tečaju in poslali elektronsko prijavo.
V prijavi je potrebno navesti ime in priimek udeleženca, spletni poštni naslov, na katerega želite prejeti povezavo za tečaj ter zapisati datum plačila ali pripeti potrdilo o plačilu.
Ker je Nova Akropola prostovoljno in neprofitno društvo, bodo vsi prispevki uporabljeni za osnovne potrebe in organizacijo aktivnosti društva. Predavatelji in ostali člani za svoje delovanje v Novi Akropoli ne prejemajo nobenega honorarja. To nam omogoča popolno neodvisnost od ekonomskih, političnih, religioznih in družbenih struktur in sistemov.
Podatki za plačilo udeležbe na predavanjih so:
• Prejemnik: Kulturno društvo Nova Akropola, Wolfova ulica 8, 1000 Ljubljana
• TRR: SI56 0201 0005 1188 709
• Referenca: SI 99
• Koda namena: OTHR
• Namen: Starodavna učenja o smrti